Bugün Tarih: 22 Şubat 2024

10. İmam: İMAM ALİ NAKİ < Devamını Oku >

10. İmam: İMAM ALİ NAKİ < Devamını Oku >

Adı ​Ali Naki

Ünvanları ​El Naki (temiz, pak) ve El Hadi (doğruyol gösteren)

Anası Sema / Semânet

Babası Muhammed Taki

Doğum yeri ve tarihi Medine Şehri Surya Köyü(Suudi Arabistan) / 829

Eşi Suzan

Çocukları Hasanü’l-Askeri, Hüseyin, Muhammed ve Cafer adlarında dört oğlu olmuştur.

Yaşadığı dönemin Halifesi ve yönetimi Abbas Oğullarından Mütevekkil, Muntasar, Mustain ve Mutezzin

Şehadet tarihi 868

Türbesi Türbesi.. Medine.. Baki Kasabası Kabristanındadır Şehadet sebebi Abbasi Hükümdarı Mutezzin tarafındanzehirletilerek şehit edilmiştir.

Eserleri ve bilgi alanları Cebr ve tavfiz ehline risale,Kadı Yahya’nın sorularına cevaplar ve dini hükümlere ait sözlerini içerir.

Onuncu imam Ali Naki, 829 yılında doğmuştur. 868 yılında şehit edilmiştir.

İmam Ali Naki de diğer imamlar gibi bütün yaşamıboyunca Hakk-Muhammed Ali Yolu’nun yüceliğini korumak için; “ilim ve irfanla”çevresine örnek olmuştur.

Ehlibeyt Soyu’na “Hz. Ali hariç”, diğer 11 İmam’a dünyevi(zahiri) anlamda İslam’a yöneticilik yaptırılmadı.

İslam öncesi “Cahiliyedönemİ”ne göre; İslam’ın daha ilerici olması düşüncesinin etkin çevrelercekabul edilmesi;

Ehlibeyt önderliğinde İslam toplumunun idare(yönetilmesi) edilmesiyle mümkün olabileceği umut ediliyordu!.. Ne acıdırki bütünumutlar boşunaydı!..

Çünkü On iki İmam’ların ve diğer Ehlibeyt önderlerininakibetleri(!) arzu edilmeyen korkunç katliam ve kırımlarla sonuçlandı!..

Ortaçağda despot İslam Halifeleri iktidarları uğruna halifeliği istemedikleri halde Ehlibeyt Soyu’na “garezle-kinle” baskı ve zulüm yaptılar ve pek çoğunu şehit ettiler!..

Ehlibeyt’i seven çevreler, her türlü belayı göğüsleyerek,onları korumaya çalışırken İslam halifeleri tarafından sürekli baskı altında tutulup “gözden düşürülmeye çalışılıyordu!.” Halifeler ve yandaş tayfaları,onların başka bölgelere göçmelerine dahi tahammül edemiyorlardı.

Tarihi kayıtlar ve belgeler araştırılırsa; Emevi ve Abbasihalifeleri, iktidarda oldukları sürece idare ettikleri toplumlarının yararınadeğil.. sadece kendi zevki sefaları için çevrelerine sadık dalkavuk tayfalarbesleyerek yaşıyorlardı.

Onlar saltanatlarını ve kendi güvenliklerini devam ettirmekamacıyla; azgın ve çılgın baskılarla geniş çevreleri sindirmişlerdir! Öyleanlaşılıyorki, kendi zevkleri ve safahatları için ancak böyle ayakta kalabilmilmişlerdir!..Bu despot “kanlı ve şanlı!..” saltanat sahipleri; daima Ehlibeyt Soyu’nun temsilcilerinin kendilerinden uzak olmalarını, güçlü toplumsalmuhalefet tehlikesi yaratmalarını asla istemezlerdi…

Ehlibeyt Soyu’nun toplum içinde örnek ve onurludavranışlarla insanların müşterek yararlarına ve haklı taleplerine türcüman olmaları, onları aydınlatmaları ve uyarmaları; halifelerin ve beslemeçevrelerinin baskısına ve zulmüne uğruyorlardı.

Çünkü Ehl-i Beyt bendeleri; İmam Hüseyin’in Yezidekarşı vermiş olduğu haklı mücadele ve geriye bırakmış olduğu “Onurlu.. Saygın..Duruş..” ile “insanlığın haysiyet ve şerefine, özenle sahip olmuşlardır.

Onlarsevgi ile adalet temelinde barışçıl bütün değerler manzumesine” sahip çıkmış vedeğer katmışlardır.

İşte bu saltanat sahiplerinden olan Abbasi halifesiMütevekkil, onuncu imam Ali Naki’yi küçük düşürmek için sarayına çağırtır. Aslındaçağırma değil, emretmiştir…

İmam Ali Naki mecburi saraya gitmiştir. Busırada zevk alemlerine dalmış olan Mütevekkil, İmam Ali Naki’ye içkiiçmesini istemiş..

Ancak İmam Ali Naki bunu kabul etmemiştir… Ama O’güne değin hiç kimse halifeyi reddetme cüretini gösterememişken, imam Ali’yelNaki haksızlığa ve halifeye karşı çıkmasından sonra dönemin halifelesiMütevekkil’in oğlu Mutezzin tarafından zehirletilerek şehit edilmiştir!..

Muhammed-Taki’nin nurunda idim

Aliy-yün Naki’nin sırrında idim

Hasan–ül Asker’in darında idim

Muhammed Mehdi’ye indi bu kurban Şah Hatayi

 

 

Etiketler:

Reklam Sağ
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.