Bugün Tarih: 25 Temmuz 2024

9. İmam: İMAM MUHAMMED TAKİ < Devamını Oku >

9. İmam: İMAM MUHAMMED TAKİ < Devamını Oku >

Adı Muhammed Taki
ÜnvanlarıTaki (Tanrıdan sakınan kendini gözeten cömert). İmam Cevad
Anası Ümmü Velat
Babası Imam Rıza
Doğum yeri ve tarihi Medine, 810
Çocukları Ali Naki, Musa, Hasan, Muhammed adındadört oğlu; Hakime, Hübeyre, Ümame ve Fatma adındadört kızı vardı Yaşadığı dönemin Halifesi ve yönetimi Abbasi halifelerinden Mutasım
Şehadet tarihi Bağdat/kazimyn`de, 835
Türbesi Bağdat/Kazimyn’de İmam Musa Kazim’ın türbesinin bitişiğinde.
Şehadet sebebi zehirletilerek şehid edildi

Konunun özeti
İmam Cevad ve İbni Rıza lakabıyla da tanınan İmamMuhammed Taki, İmam Ali Rıza’nın oğludur Babasının şehit edilmesinden sonra onun vasiyeti ile 9.İmam oldu. Annesinin adı Ümmü Velat’dır. 810 tarihinde Medine’de dünyaya geldi.

İmam Muhammed Taki, genç yaşına rağmen büyük bilgisahibiydi. Onun bilgisini kıskananların başında Abbasi devrinin kadısıYahya geliyordu. Kadı Yahya, İmam Muhammed Taki’yi toplum içinde küçükdüşürmek, ona gösterilen sevgiyi, ilgiyi kırmak için toplantılar tertiplerdi.Fakat İmam Muhammed Taki, bilgisiyle adeta orada bulunanlarıbüyülerdi.

Halife Mem-un İmam Muhammed Taki’yi Bağdat’agetirttiğinde, ancak on altı yaşındaydı. Burada önceki Halife Mem-un’un kızı ÜmmüFazl ile evlendi. Mem-un’un ölümü üzerine Medine’ye yerleşti. İmamMuhammed Taki, kendi ecdadlarının yolundan gittiği gibi haksızlıklara boyuneğmedi. Mem-un’un yerine halife olan Mutasım İmamMuhammed Taki’yi Bağdat’a davet etti. Mutasım ikram ettiği yemeğin içine zehirkatarak 25 yaşındaki Muhammed Taki’yi şehit ettirdi.

İmam Taki, 12 İmamlar içinde, İmam Hasan`dan sonraiktidarı ellerine geçiren Halifelerin tahriki ile hanımları aracılığı ile zehirletilerekşehit edilen 2. İmam’dır
Kabri Irak / Kazimeyn’de, Dedesi İmam Musa-i Kazim’ınyanıbaşında Kureyş mezarlığındadır.

Muhammed Taki’den günümeze gelen kelamlar:
“İlim bir hazine, susmak ve sormak ise onunanahtarıdır.”
“Halk, başındaki insanların düzelmesi ile düzelir.”
“Fırsatlar bir ganimettir.”
“Bir işi sağlamlaşmadan önce açıklamak, o işinbozulmasına sebep
olabilir.”
“Özünü dara çekmeyerek öz eleştiriyi geciktirmek,aldanmaktır.”

Taki ile Naki Nur oldu gitti
Hasanü’l Askeri pir oldu gitti
Mehdi mağarada sır oldu gitti
Allah bir Muhammed Ali diyerek

Kul Himmet
Aradan ne kadar zaman geçmiş olursa olsun, On İki İmamların insanlığa yol göstericiliği devam ettiğidir. Zaten On İki İmamların batînen ‘zaman ve mekân’sorunu yoktur. Onlar her daim, her yerde hazır ve nazırdırlar. Gerçeği görüpanlamak için onların tarihteki zorluklarını iyi kavramak gerekiyor.

Kalplerinde ve ruhlarında kini-kibri; bencilliği atamayanlar; kendilerini dünyanın zevkleri ile kandıranlar; tarihi kendi yaşamları ile başlatıp, kendi yaşam süreleri ile hesaplayanlar için ise; arkalarında bıraktıkları kirli miras insanlık alemi için utanç vericidir. Bütün bunlara rağmen her halûkârda On İki İmamların düşünce mayası ile yuğrulan, doğruya davet etmeyi insanları günümüzde de sürdürüyor.

 

Etiketler:

Reklam Sağ
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.