Bugün Tarih: 30 Eylül 2023

İlkelerimiz

İlkelerimiz

Derneğimiz inançsal ve sosyal boyutu olan ve faaliyetlerinde ‘’KAMU YARARI’’ gözeten bir yapıya sahiptir.Yolumuz’’Bilim Çin’de de olsa ara bul’’diyen Hz.Ali,’’Bilim ile gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.’’diyen Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli yoludur.

Biz Hacı Bektaş-ı Veli’yi inanç ve kültür boyutuyla demokrat, laik ve çağdaş bir dünya görüşü,bir yol,bir yaşam biçimi olarak algılar ve bu doğrultuda yaşarız. ’’Kamil insana niyaz ederiz. Eline,diline,beline sahip olmayı onur esası bilriz. Zorlamanın her türüne karşıyız. Toplumun düşünce özgürlüğü ile gelişeceğine inanırız.BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini olduğu gibi benimser,daha da gelişmesini isteriz. Kimseyi dil,din,renk ve ırkıyla değerlendirmez;düşünce ve inaç özgürlüğüne saygı duyarız. Bu laiklik anlayışımızın ÖZÜDÜR.

Ana hatlarıyla belirttiğimiz temel ilkelerimize inanan ve buna bağlılığı şerefle kabul eden üyelerimizle DERNEĞİMİZ: Tüzüğümüzün 3.maddesinde belirtilen Alevi İnanç ve Kültürünü araştırarak laiklik ilkesi doğrultusunda üyelerine ve kitlelere tanıtmayı,bu inanç ve kültürün felsefesini(Bilimsel ve İnançsal Boyutlarıyla),yaşam anlayışını,değer yargılarını tanıtarak ve yaşatarak üyeler ve/veya kitleler arasında SOSYAL YARDIMLAŞMAYI ve KAYNAŞMAYI sağlamayı amaçlamış olup bu doğrultuda imkanlar nispetinde faaliyetler icra etmektedir.

Etiketler:

Reklam Sağ
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.