Bugün Tarih: 25 Temmuz 2024

KKTC ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİNDEN KINAMA

KKTC ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİNDEN KINAMA

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı bir açıklamada camilerin hem Alevi hem de Sünnilerin ibadet yeri olduğunu söylemiştir.

Cemevlerine ibadethane statüsü verilip verilmeyeceği tartışmalarına dair de konuşan Erbaş, caminin hem Sünni hem Aleviler için olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Alevilerle sünni kardeşlerimiz arasında hiç bir fark yoktur. Bütün Aleviler kendilerini Müslüman olarak tanımlarlar. Alevilik, İslam dışı gösterilmeye çalışılıyor. Buna zaten Alevi kardeşlerimiz karşı çıkıyor. Tüm Aleviler kendini Müslüman olarak tanımlar. Biz bütün vatandaşlarımıza hizmet götürme noktasında hareket ediyoruz. Kardeşlerimiz cemevlerinde muhabbetlerini yapabilirler, namazların da kılmak istiyorlarsa kılsınlar. Müslümanların ibadet yeri camidir. Camiler hem sünni hem Alevi’nin ibadet yeridir.”

Anadolunun dört bir yanından gelip de Kıbrısta yaşamını sürdürmekte olan biz Aleviler birlik ve beraberliğimizi daha güçlü kılmak ve burada yaşayan Alevi canlarımızla gerek inançsal anlamda gerekse sosyal ve kültürel anlamda bir hayat sürmek adına yasal statüte bir dernek çatısı altında toplanmış bulunmaktayız. İlk günden bu güne dek de bu ülkede inanç ve kültürümüzü yaşamak adına bir Cemevi ‘ne ihtiyaç duyduğumuzu dile getirdik. Bu mücadelemizi de, en insani hakkımız olan Cemevi’miz için çalışmalar yaparak bu haklı talebimiz karşısında şu anda inşaatı devam eden ve çok fazla yol kat etmiş olup, büyük bir sabır ve heyecanla Cemevi projemizin bitmesini beklemekteyiz. Ayrıca inançlarımızı yerine getirirken de bugüne kadar bir cemevine sahip olmasak da hiçbir baskı ve tepki almadan özgürce cemlerimizi yaptık ve cenazelerimizi Alevi inaçları doğrultusunda gerçekleştirdik. Yakın bir zamanda da faaliyete geçecek olan Cemevi Ve Kültür Kompleksimizde tüm canlarımızla cem ibadetlerimizi, cenaze hizmetlerimizi ve tüm sosyal kültürel faaliyetlerimizi kendi İnanç Çatılarımızın altında( CEMEVİ) yapacağız. Alevilik İnancını ve cemevlerini hiçe sayan b utarz açıklamalar Alevilerin ibadet yerlerinin Cemevi olduğunu gerçeğini asla değiştiremez.

Şunu belirtmek isteriz ki; Alevilerin ibadet şekli cem, ibadetin yapıldığı mekan ise cemevidir.” Dünya üzerinde ve her coğrafyada Aleviler’in ibadet şekli cem’dir ve İbadetlerini de CemEvi’nde yaparlar. Alevilik inancında bunun dışında bir düşünce şekli olamaz ve düşünülemez.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yapmış olduğu açıklamayı KKTC’nde yaşayan Aleviler olarak essefle kınıyoruz.

Bilinmelidir ki; Aleviliği yok saymak, yapılan asimilasyon politikaları Alevilerin yaşadığı coğrafya neresi olursa olsun her Alevi Canın ibadet yeri Cemevi’dir..

Etiketler:

Reklam Sağ
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.